• Nasz patron

        •  

           

           

           

           

             MARIA   KONOPNICKA

           

           

           

           

           

           


           

           

                Maria Konopnicka - poetka, nowelistka, pisarka dla dzieci, krytyk, publicystka i tłumaczka. Pseudonim Jan Sawa, Marko, Jan Waręż.

                Urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach, jako córka Józefa Wasiłowskiego, prawnika, patrona trybunału cywilnego i Scholastyki z Turskich. 

                We wrześniu 1849 roku rodzina sprowadziła się do Kalisza, gdzie przyszła poetka spędziła dzieciństwo  i młodość. 

          W latach 1855 - 1856 uczyła się na pensji sakramentek w Warszawie. Tam poznała Elizę Pawłowską, późniejszą Orzeszkową. 

                 We wrześniu 1862 roku wyszła za mąż za ziemianina, Jarosława Konopnickiego. Zaraz po ślubie wyjechała z Kalisza na stałe, zamieszkując w Bronowie, a potem w Gusinie na terenie ówczesnej guberni kaliskiej. Wychowywała 6 dzieci, utrzymując się z dochodów niewielkiego dzierżawionego folwarku.
                W 1870 roku zadebiutowała na łamach "Kaliszanina" wierszem  "W zimowy poranek". Miastu, uznanemu za rodzinne poświęciła trzy utwory poetyckie: dwa, zatytułowane "Kaliszowi" (1888 i 1907) i "Memu miastu" (1897).  Przychylne przyjęcie cyklu poetyckiego "W górach", opublikowanego w "Tygodniku Ilustrowanym" w 1876 r. zadecydowało o poświęceniu się literaturze i osiedleniu wraz z dziećmi w Warszawie, gdzie mieszkała do 1890 roku. Obok uprawiania twórczości literackiej aktywnie uczestniczyła w życiu społeczno-kulturalnym. 

                Od 1890 przebywała w kilku krajach Europy Zachodniej, współpracując  z prasą krajową, zrzeszeniami polskimi na obczyźnie, Macierzą Szkolną, komitetami pomocy dla wywłaszczonej ludności Górnego Śląska i Wielkopolski, a także współorganizowała międzynarodowy protest przeciwko prześladowaniu dzieci polskich we Wrześni (1901-1902). 1905-1907 przebywała w Warszawie, organizowała pomoc dla uwięzionych przez władze carskie i ich rodzin. 

                Wyrazem jej protestu przeciw polityce germanizacyjnej było ogłoszenie w 1908 roku "Roty". Wiersz zdobył niezwykłą popularność, jako pieśń z muzyką Feliksa Nowowiejskiego, od czasu obchodu rocznicy grunwaldzkiej w 1910 roku. 

                Maria Konopnicka zdobyła sobie wśród współczesnych pozycję liczącej się poetki. Z powodzeniem jednak uprawiała też prozę nowelistyczną i beletryzowany reportaż. Tworzyła opowiadania o rozwiniętej fabule i rozbudowanych opisach środowisk. Autorka "O krasnoludkach i sierotce Marysi", "O Janku Wędrowniczku" i "Na jagody" zdobyła sobie trwałą pozycję wśród twórców literatury dla dzieci. 

                Krytykę literacką i publicystykę społeczną Konopnicka uprawiała na łamach takich pism, jak: "Kłosy", "Świt", "Biblioteka Warszawska" i in. Publikowała studia o literaturze i sztuce oraz prace monograficzne, m.in.: "Mickiewicz, jego Życie i duch". Ponadto znaczną wartość literacką posiada jej dorobek przekładowy z języka niemieckiego, francuskiego, włoskiego, angielskiego i czeskiego.

                W roku 1903 Maria Konopnicka otrzymała w darze narodowym dworek  w Żarnowcu pod Krosnem. 

                Maria Konopnicka zmarła na zapalenie płuc 8 października 1910 roku we Lwowie. Została pochowana 11 października 1910 roku na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Pogrzeb stał się wielką manifestacją, w której udział wzięło blisko 50000 osób. Na cokole wyryto fragment wiersza Konopnickiej „Na cmentarzu”:

           

          ...Proście wy Boga o takie mogiły,
          Które łez nie chcą, ni skarg, ni żałości,
          Lecz dają sercom moc czynu, zdrój siły
          Na dzień przyszłości…

           

           

           

          Grafika:Ukraina (43).jpg

           

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi
      • Dyrektor - Beata Fischer
      • Wicedyrektor - Barbara Walawander
      • 564622556 603279357
      • Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi ul.Grudziądzka 43 86-300 Grudziądz Organ prowadzący: Gmina Grudziądz ul Wybickiego 38 86-300 Grudziądz tel. 56 45-111-11 (centrala) fax. 56 45 111 32 NIP: 876-23-13-291 REGON: 871118626 86-302 Nowa Wieś Poland
      • Skrytka_ESP posiadająca adres /SzPNowaWies/SkrytkaESP
    • Logowanie